Strona wykorzystuje pliki cookies ! Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Logo

NTR logo

demo

Tel. 531-722-333

E-mail: biuro@ntr-polska.pl

skype youtube Twitter googleplus facebook skype

Artykuł w STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/2016

Regeneracja i modyfikacja narzędzi – nowa metoda podbija polski rynek

Regeneracja i modyfikacja narzędzi skrawających składanych na płytki wymienne to swego rodzaju novum w Polsce. Niewiele firm używających tego rodzaju narzędzi wie, że te niezwykle popularne w zachodniej Europie usługi są też dostępne w naszym kraju. W tym artykule przybliżymy, na czym polegają regeneracja oraz modyfikacja, i jakie korzyści z nich płyną.

Regeneracja jest prowadzona metodą napawania. W przeciwieństwie do popularnej usługi ostrzenia narzędzi nie jest metodą ubytkową, co zapewnia zarówno zachowanie wszystkich wymiarów, jak i pełną możliwość modyfikacji narzędzi. Najpierw usuwana jest uszkodzona część, następnie na narzędzie napawany jest odpowiednio dobrany materiał, tak aby jego twardość była identyczna do twardości korpusu. Kolejny proces to mechaniczne usunięcie zbędnego materiału i wyprowadzenie gniazda. – Bogaty park maszynowy firmy NTR i ponad 40-letnie doświadczenie gwarantują precyzję i szybkość świadczonych usług. Nasza firma nieustannie inwestuje i rozwija procesy produkcyjne, co oznacza, że jeśli następuje rozwój technologii narzędzi skrawających, to technologia NTR również się rozwija – tłumaczy Paweł Wilnicki, dyrektor polskiego oddziału firmy NTR.

Głowica przed i po naprawie

Naprawie podlega część robocza narzędzia, czyli w szczególności regenerowane i odtwarzane są gniazda płytek wymiennych. W procesie naprawy, we wszystkich przypadkach, odtwarzane są otwory do doprowadzenia chłodziwa. Po naprawie i zainstalowaniu płytek narzędzie jest gotowe do pracy na maszynie i działa jak nowe. Dla operatora maszyny nie jest odczuwalne to, czy pracuje narzędziem nowym, czy zregenerowanym, bowiem, co należy podkreślić, narzędzie ma te same parametry jak oryginał (średnica, wymiary, geometria), więc nie trzeba zmieniać parametrów w maszynie.
– Klienci często zadają pytanie, czy zniszczone narzędzie, np. wiertło, jest skracane. Oczywiście, że nie. Po naszej regeneracji zachowuje dokładnie tę samą długość co nowe narzędzie. Zaufali nam m.in.: Rolls Royce, Airbus, Boeing Toyota, Honda czy BMW, dlatego nie możemy sobie pozwolić na żadne ustępstwa w tym zakresie – podkreśla Paweł Wilnicki.
Co ciekawe, można naprawić i zregenerować praktycznie każde narzędzie. Naprawa narzędzi jest możliwa nawet przy takich uszkodzeniach jak wyrwane gniazda, w przypadku których wydaje się, że takie narzędzie nadaje się tylko na złom. – Najczęściej trafiają do nas do naprawy narzędzia z urwanymi i zaklinowanymi śrubami, odkształconymi i zdeformowanymi gniazdami czy właśnie z całkowicie wyrwanymi gniazdami. Tego typu uszkodzenia są przez nas naprawiane, gniazda są odtwarzane i po naszej regeneracji narzędzie wygląda i pracuje jak nowe – dodaje Paweł Wilnicki.

Oszczędności dzięki regeneracji

Oszczędności, w zależności od rodzaju regenerowanego narzędzia, sięgają nawet 70-75% w stosunku do zakupu nowego egzemplarza. – Wielu klientów spodziewa się, że opłacalne jest tylko naprawianie drogich, specjalnych narzędzi, a jest wprost przeciwnie. Szacuję, że 80% naszych zleceń to regeneracja najbardziej popularnych narzędzi katalogowych, spotykanych w każdej firmie, czyli: noży do toczenia zewnętrznego, wytaczaków, wierteł i frezów. Ich regeneracja przynosi duże oszczędności dla zleceniodawcy – podsumowuje Paweł Wilnicki.

Modyfikacja narzędzi składanych

W wielu przypadkach proces produkcyjny wymusza zastosowanie narzędzia specjalnego. Tu oszczędności przynosi usługa modyfikacji narzędzi składanych. Proces napawania materiału i obróbki mechanicznej daje bowiem również możliwość dowolnej zmiany praktycznie każdego kluczowego parametru narzędzia. W efekcie modyfikacja narzędzi umożliwia uzyskanie nawet jeszcze większych oszczędności niż przy regeneracji. Dzięki modyfikacjom standardowe narzędzia uzyskują nowe możliwości, a czas oczekiwania na usługę jest znacznie krótszy niż proces produkcji narzędzi specjalnych. Ciekawym sposobem wykorzystania tej usługi jest modyfikacja gniazd pod płytki innego rodzaju czy wymogi producenta. Producenci co jakiś czas wycofują się z produkcji danej płytki i wówczas narzędzie pod te płytki staje się bezużyteczne. Modyfikując takie narzędzie, klient dostaje możliwość zastosowania innych dostępnych płytek czy konwersji na najbardziej popularne płytki ISO. Przykłady modyfikacji narzędzi składanych to:
– zmiana geometrii gniazd pod płytki innego typu (pod płytki, których standardowo nie dałoby się zastosować),
– wstawianie dodatkowych gniazd (np. na wiertłach umieszcza się gniazda pod płytkę do fazowania),
– zmiana średnicy narzędzia,
– zmiana wysokości i kątów narzędzia,
– inne modyfikacje wg potrzeb klienta.

Oryginalny artykuł do pobrania:
pdfNTR-Artykul.pdf(399.75 KB)