Strona wykorzystuje pliki cookies ! Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Logo

NTR logo

demo

Tel. 531-722-333

E-mail: biuro@ntr-polska.pl

skype youtube Twitter googleplus facebook skype

Artykuł w Mechaniku nr 8-9/2015

Regeneracja narzędzi skrawających
W Polsce regeneracja narzędzi skrawających składanych na płytki wymienne nadal jest nowością. Niewiele firm, które używają tego rodzaju narzędzi, wie, że te usługi – niezwykle popularne w zachodniej Europie – są też dostępne w naszym kraju.

Istota procesu regeneracji
Mechanik ZdjecieRegeneracja jest prowadzona metodą napawania. W przeciwieństwie do popularnej usługi ostrzenia nie jest metodą ubytkową, przez co zapewnia nie tylko zachowanie wszystkich wymiarów narzędzia, lecz także pełną możliwość jego modyfikacji. Najpierw uszkodzona część narzędzia jest usuwana, a następnie na narzędzie napawany jest odpowiednio dobrany materiał – o twardości identycznej z twardością korpusu. Kolejnym etapem jest mechaniczne usunięcie zbędnego materiału i wyprowadzenie gniazda.
Bogato wyposażony park maszynowy firmy NTR i ponad 40-letnie doświadczenie gwarantują jakość i szybkość świadczonych usług. Nasza firma nieustannie inwestuje w doskonalenie procesów produkcyjnych, co oznacza, że rozwój technologii narzędzi skrawających zawsze pociąga za sobą rozwój technologii NTR – tłumaczy Paweł Wilnicki, dyrektor polskiego oddziału firmy NTR.
Naprawie podlega część robocza narzędzia, a więc regenerowane i odtwarzane są zwłaszcza gniazda płytek wymiennych. W procesie naprawy w każdym przypadku odtwarza się otwory do doprowadzenia chłodziwa. Po naprawie i zainstalowaniu płytek narzędzie jest gotowe do pracy na maszynie i – co ważne – działa jak nowe. Dla operatora maszyny różnica pomiędzy narzędziem nowym a zregenerowanym jest nieodczuwalna, ponieważ narzędzie zregenerowane ma te same parametry (wymiary, geometrię) co oryginał (to oznacza, że nie trzeba zmieniać parametrów w maszynie).
Klienci często pytają, czy zniszczone narzędzie, np. wiertło, poddane regeneracji w naszej firmie ulega skróceniu. Otóż nie – zachowuje dokładnie tę samą długość co narzędzie nowe. Zaufali nam m.in. Rolls-Royce, Toyota, Honda, Jaguar, Nissan czy BMW, dlatego nie możemy sobie pozwolić na żadne ustępstwa w tym zakresie – podkreśla Wilnicki.
Co ciekawe, praktycznie każde narzędzie można naprawić i zregenerować. Naprawa jest możliwa nawet w przypadku takich uszkodzeń, jak wyrwane gniazda (choć mogłoby się wydawać, że takie narzędzie nadaje się już tylko na złom).
Najczęściej trafiają do nas narzędzia z urwanymi i zaklinowanymi śrubami, a także z odkształconymi i zdeformowanymi czy wręcz całkowicie wyrwanymi gniazdami. Naprawiamy nawet takie uszkodzenia. W razie potrzeby odtwarzamy gniazda i robimy wszystko, by po naszej regeneracji narzędzie wyglądało i pracowało jak nowe – dodaje Wilnicki.

Regeneracja = oszczędności
W zależności od rodzaju regenerowanego narzędzia oszczędności (w stosunku do kosztów zakupu nowego egzemplarza) sięgają nawet do 70÷75%. Wielu klientów sądzi, że opłacalne jest naprawianie wyłącznie drogich, specjalnych narzędzi. To nieprawda. Według moich szacunków 80% naszych zleceń stanowi regeneracja najbardziej popularnych narzędzi katalogowych, spotykanych w każdej firmie, czyli noży tokarskich, wytaczaków, wierteł i frezów. Ich regeneracja przynosi zleceniodawcy duże oszczędności. Warto odwiedzić nas na najbliższych targach Toolex w Sosnowcu i przekonać się na własne oczy o jakości świadczonych przez nas usług, a także skorzystać z bezpłatnej, testowej usługi regeneracji – podsumowuje Wilnicki.

Oryginaly artykuł do pobrania:
NTR-POLSKA-artykul-do-Mechanika.jpg(400.76 KB)